IBSENŮV PEER GYNT ZNOVU V MARTĚ – TENTOKRÁT V NOVÉ ADAPTACI
25. září 2023·Vojtěch Balcar

IBSENŮV PEER GYNT ZNOVU V MARTĚ – TENTOKRÁT V NOVÉ ADAPTACI

Studio Marta

„Až jednou přijde správný čas, tak já se vládcem světa stanu!“ Peer Gynt patří světově k nejuváděnějším hrám Henrika Ibsena, takže není překvapivé, že jde o titul, který bude v brněnském divadelním Studiu Marta uveden už potřetí. 4. října 2023 bude mít ale premiéru ve zcela nové adaptaci a přebásnění.

„Když Henrik Ibsen v roce 1867 Peera Gynta napsal,“ vysvětluje dramaturg inscenace Vojtěch Balcar, „nebyl to zralý romantik obdivující národní kulturu, jak to může být někdy z prvního přečtení této hry vnímáno. Byl to spíš mladý satirik fascinovaný rodícím se realismem. A právě tak i toto veršované drama napsal. Mnoho narážek a významů je pro nás dnes ale téměř nemožné pochopit. A proto jsme se rozhodli pro úpravu, která byla vytvořena na základě překladu Josefa Vohryzka a Josefa Bruknera. Tato adaptace má zase vrátit na jeviště Peera Gynta mladého a hravého, ale také kritického, který navíc i zkoumá hlubiny lidské psychiky. A to vše v současném přebásnění.“

Tomu odpovídá také režie Michala Moravce. Ten inscenuje příběh chronického lháře a snílka pátrajícího po svém místě ve světě jako psychologické ohledávání osudu mladého, rozpolceného člověka, který touží po velkých věcech, ale je paralyzovaný množstvím rozhodnutí a jejich důsledků. Vytváří tak na jevišti pro titulní postavu divokou jízdu bohatým světem oscilujícím mezi snem a skutečností. Tomu napomáhá také hudba Pavla Čeňka Vaculíka, která pomocí důmyslné práce s hudebními motivy a prostorovým zvukem nejen vytváří atmosféry, ale slouží i jako samostatný narativní princip.

Variabilní scéna Michala Spratka za využití jednoduchých prostředků umožňuje rychlé a velké změny, jaké Ibsenovo původně knižní drama předepisuje. Na scéně se nachází náznak jednoduchého pokoje s dřevěným obložením, který se v pozadí otevírá do prostoru inspirovaného norskou přírodu s horami a jezerem. Přestavbami se pak snadno přesouváme z interiéru do exteriéru, z Norska do celého světa, ale také z reality do snu.

Barevně minimalistickou scénu doplňují výrazné kostýmy Zory Davidové. Ty jsou koncipovány tak, aby jednotlivé části hry tvořily jasné výtvarné obrazy s odlišným módním stylem, ale i barevnou paletou. Kostýmy jsou využity také pro propojení postav pojednávajících o určitých motivech, a to například za použití různých materiálů jako jsou kožešiny nebo vlna. Tím kostýmní výtvarnice napomáhá zpřehlednění v množství postav, protože se v inscenaci vyskytuje přes sedmdesát figur.

Ty ztvární kompletní patnáctičlenný absolventský ročník z Ateliéru činoherního herectví Aleše Bergmana. Herci se tak představí v celé škále charakterů odlišných povah, žánrů i hereckých stylů. V inscenaci se totiž pracuje jak s civilním herectvím v realistických pasážích, tak ale třeba také se stylizovaným projevem ve snových scénách.

Tato inscenace vznikla za finančního přispění Grantu DILIA, nadace Badokh, nadačního fondu Zeměkvět a nadace Umění pro zdraví.


 

Inscenační tým

Autor předlohy: Henrik Ibsen

Úprava: Vojtěch Balcar, Michal Moravec

Režie: Michal Moravec 

Dramaturgie, přebásnění: Vojtěch Balcar 

Scéna: Michal Spratek 

Kostýmy: Zora Davidová 

Hudba: Pavel Čeněk Vaculík

Pohybová spolupráce: Tereza Havránková 

Světelný design: Tomáš Příkrý

Zvuk: Petr Kholl 

Produkce: Barbora-Anna Lebánková, Lucie Závadová 

Foto, video: Jan Šmach 

Grafika: Valerie Cechová

 

Osoby a obsazení

Peer Gynt 1: Jan Lukeš 

Peer Gynt 2: Hynek Tajovský

Solvejg: Bára Horčičková 

Åse: Monika Tomková 

Ingrid, Žena v zeleném, Anitra: Veronika Šupejová 

Otec Ingrid, Dědek z Dovre, Otec Anitry, Ředitel blázince: Jakub Bagin 

Knoflíkář: Kamil Bačovský 

Aslak, Jon Gynt, Kuchař a další: Jonáš Sýkora

Svatebčan, Kněz, Hubený a další: Lukáš Baroš 

Mads Moen, Ošklivé dítě, Prosťáček a další: Tomáš Henry Abraham 

Matka ženicha, Kari, Podnikatelka a další: Nikola Štěpánková 

Podnikatelka, Katužka, Vdova a další: Markéta Richterová 

Družička, Dívka, Blázen a další: Klára Marxová 

Družička, Dívka, Huhu a další: Hana Drnovská 

Družička, Dívka, Blázen a další: Zuzana Valešová 

 

Peer Gynt

Autor: Henrik Ibsen, Vojtěch Balcar, Michal Moravec

Režie: Michal Moravec

Premiéra: 4. 10. 2023

První reprízy: 9. 10., 10. 10., 24. 10. 2023

 

Kontakt

Adresa: Studio Marta, Bayerova 5, 602 00 Brno

Web:  www.studiomarta.cz

Email: marta@jamu.cz

Projekt vznikl za finančního přispění:

Nadace Dilia
Nadace Dilia

Nadace Badokh
Nadace Badokh


                         

Nadace umění pro zdraví
Nadace umění pro zdraví
Nadační fond zeměkvět
Nadační fond zeměkvět

Janáčkova akademie múzických umění

Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) má za sebou více než sedmdesátiletou historii, během které zformovala již několik generací vynikajících umělců v oblasti dramatických a hudebních umění. Její činnost (vzdělávací, vědecká, umělecká i výzkumná) je umocňována řadou aktivit přesahující rámec školy i státu.